Prawdopodobnie większość z nas spotkała się kiedyś z sytuacją, w której sprzedawca w sklepie odmówił przyjęcia uszkodzonych pieniędzy. Czy podarty banknot lub uszkodzona moneta traci swoją wartość? Co zrobić z taką gotówką? Czy sprzedawca może nie przyjąć zniszczonych pieniędzy?

Co o uszkodzonych pieniądzach mówi Narodowy Bank Polski?

Warto wiedzieć, że zasady wymiany określa zarządzenie nr 31/2013 Prezesa NBP z dnia 17 grudnia 2013 roku. Zawarto w nim informacje, że wymianie podlegają banknoty (przerwane, podklejone, zabrudzone, postrzępione) oraz monety (wytarte, skorodowane, zabrudzone, z uszkodzeniami mechanicznymi). Na mocy zarządzenia banki są zobowiązane wymienić pieniądze, jeśli w jednym kawałku zachowane zostało minimum 45% powierzchni banknotu i możliwe jest rozpoznanie nominału. Z pełną treścią zarządzenia możemy zapoznać się na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego.

Wymiana uszkodzonej gotówki w banku

Jeśli pracownik banku odmówi przyjęcia i wymiany uszkodzonych pieniędzy, mamy prawo domagać się, aby to zrobił – możemy powołać się na zarządzenie prezesa NBP, a nawet złożyć skargę do Komisji Nadzoru Finansowego. Warto pamiętać, że podczas wymiany gotówki obowiązują pewne procedury. Należy podać swoje dane oraz podpisać wniosek o wymianę. Jest to całkowicie bezpłatne i w większości przypadków możliwe do załatwienia „od ręki” w kasie dowolnego banku.

Istnieją jednak pewne wyjątki – niektóre monety i banknoty mogą zostać wymienione tylko w okręgowych oddziałach NBP. Należą do nich m.in. pieniądze uszkodzone w wyniku badań dokonanych przez organy ścigania. Również gotówka, w przypadku której występują wątpliwości dotyczące autentyczności, nie może być wymieniona od razu.

Wartość wymienianych pieniędzy

Nie zawsze, kiedy chcemy wymienić np. 100 złotych, dostaniemy od banku dokładnie tyle samo. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NBP, kwota, jaką możemy otrzymać, zależy od stopnia uszkodzenia pieniędzy.

Sto procent dostaniemy za monety (ich dwa rozłączone elementy – pierścień i rdzeń, jednak muszą mieć ten sam nominał) oraz banknoty, jeśli na jednym fragmencie zachowały minimum 75% powierzchni, są rozdarte na kilka części, ale nie posiadają ubytków.

Bank może nam oddać 50% wartości pieniędzy, jeśli w przypadku monet zachował się tylko rdzeń lub tylko pierścień, a banknoty mają od 45 do 75% pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.

Czy sprzedawca może odmówić przyjęcia uszkodzonych pieniędzy?

Zgodnie z przepisami, uszkodzone banknoty i monety przestają być prawnym środkiem płatniczym, więc sprzedawca w sklepie może odmówić przyjęcia takiej gotówki. Działa to także w drugą stronę – klient ma prawo domagać się, aby reszta została wydana nieuszkodzonymi pieniędzmi. Jednak jeśli uszkodzenie jest niewielkie, np. banknot został tylko delikatnie naderwany, możemy go przyjąć, a następnie wymienić w dowolnym banku. Warto jednak pamiętać, że będzie nas to kosztowało trochę czasu, ponieważ zdarza się, że pomimo zarządzenia Prezesa NBP, banki niechętnie wymieniają gotówkę i odsyłają klientów do innych placówek.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Głosów: 2, średnia: 5,00 z 5)
Loading...