Szybka pożyczka od rodziny – czy to dobry pomysł?

Co zrobić, kiedy w Twoim życiu pojawi się nieplanowany wydatek? Awaria w mieszkaniu, zepsuty samochód, nagła choroba – takich sytuacji nie sposób przewidzieć i nie każdy ma odłożone pieniądze na tzw. czarną godzinę. Niektórzy skorzystają wtedy z chwilówki, inni otworzą limit na koncie, a jeszcze inni pożyczą pieniądze od rodziny lub znajomych. Co musisz wiedzieć, zanim zaciągniesz kredyt u przyjaciół?

Zalety pożyczek od rodziny

Takie rozwiązanie to z pewnością wygodna opcja dla tych, którzy mają naprawdę dobry kontakt z bliskimi. Pieniądze to często kwestia sporna, a pożyczenie większej sumy wymaga nieco zaufania. Plusem jest fakt, że to pożyczka od ręki – najbliższa rodzina czy wieloletni przyjaciele zwykle znają naszą sytuację materialną i z pewnością nie będą oceniać zdolności finansowej ani sprawdzać historii kredytowej, tak jak robią to banki i firmy pożyczkowe. Z bliską osobą możemy po prostu porozmawiać i ustalić dogodne dla obydwu stron warunki, takie jak odsetki i ich wysokość, termin spłaty (pożyczka na miesiąc lub na kilka lat) czy wysokość rat. Rodzina z pewnością będzie bardziej wyrozumiała niż instytucja finansowa.

Pożyczka od przyjaciół – czy warto spisywać umowę?

Pożyczka krótkoterminowa to dość częste zjawisko w grupie znajomych czy wśród rodziny. Pożyczenie drobnej kwoty „do pierwszego” raczej nie wymaga spisywania umowy – opiera się głównie na zaufaniu. Jednak w przypadku, kiedy w grę wchodzą większe pieniądze, warto zadbać o odpowiednio skonstruowaną umowę. To zabezpieczenie głównie dla pożyczkodawcy, który będzie posiadał dowód, że udzielił konkretnego wsparcia finansowego. W takiej umowie należy zawrzeć dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy, konkretną kwotę pożyczki oraz informacje dotyczące warunków spłaty – czy będzie to pożyczka ratalna, okres zobowiązania, wysokość rat i ewentualny procent odsetek.

Pożyczki w rodzinie a podatek

Zgodnie z polskim prawem każda pożyczka musi zostać opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Jednak jak to zwykle bywa, od każdego przepisu istnieje kilka wyjątków:
• pożyczenie od najbliższej rodziny (żona i mąż, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, rodzeństwo) mniej niż 9637 zł w ciągu 5 lat,
• pożyczki o wyższej kwocie, o ile złożymy deklarację PCC-3 w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w ciągu 14 dni,
• udokumentowanie przez pożyczkobiorcę zobowiązania przekazanego przelewem lub pocztą.

Podatek od pożyczek wśród znajomych

Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli pożyczamy pieniądze od osób, z którymi nie łączą nas więzy krwi. Tutaj musimy zapłacić 2% podatku, chyba że pożyczka otrzymana od jednej osoby nie przekracza 5000 zł lub 25000 zł od wielu osób i została zaciągnięta w ciągu 3 lat kalendarzowych od 1 stycznia 2009 roku. Taki zapis widnieje w art. 9 ust. 10 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Warto wiedzieć, że jeśli pożyczkobiorca nie zgłosi w Urzędzie Skarbowym otrzymania pożyczki, może ponieść dość nieprzyjemne konsekwencje. Jeżeli kontrola podatkowa wykaże, że nie został opłacony podatek w wysokości 2%, pożyczkobiorca będzie musiał zapłacić aż 20% podatku.