W obecnych czasach wiele osób szuka różnych sposobów na pozyskanie dodatkowej gotówki. Popularnym sposobem na zdobycie nadprogramowych środków jest zaciągnięcie pożyczki online. Co zrobić jednak kiedy nie posiadamy zdolności kredytowej a chcemy zaciągnąć pożyczkę na kwotę powyżej 5 tysięcy. Tu o dziwo na ratunek może przyjść nam nasz samochód.

Pożyczka pod zastaw auta

Taka forma zobowiązania to interesująca możliwość dla osób, których zdolność kredytowa jest niewielka lub nie są one zainteresowane bankową biurokracją. Wybierając pożyczkę pod zastaw samochodu możemy zminimalizować jakiekolwiek formalności i wziąć kwotę taką, która nas satysfakcjonuje.

Wyobraźmy sobie, że potrzebujemy nagle gotówki ale nie mamy zbyt dobrej historii kredytowej. Posiadamy jednak Volkswagena Passata B7 z rocznika 2013. Aktualna rynkowa wartość naszego pojazdu wynosi około 40 000 złotych (stan na 2018 r.). Jeżeli będziemy chcieli wziąć pożyczką pod zastaw tego samochodu, możemy wnioskować nawet o kwotę 25 tysięcy złotych. Jest to spowodowane tym, że w większości firm pożyczkowych świadczących tego typu usługę można wziąć zobowiązanie na kwotę dochodzącą do około 60% aktualnej wartości auta.

Czy mogę korzystać z zastawionego auta?

Jeszcze jakiś czas temu nie było takiej możliwości. Korzystanie z rzeczy zastawionej w przypadku umowy pożyczkowej było absolutnie wykluczone. Obecnie, możliwość używania auta w trakcie zastawu jest normą praktykowaną przez firmy z sektora pozabankowego. Jest to odmienny zwyczaj do tego mającego miejsce np. w lombardach. Tam, aby móc skorzystać z samochodu musimy najpierw zwrócić całe zobowiązanie wraz z dodatkowymi kosztami. Trzeba przyznać, że pożyczka pod zastaw auta będzie idealną propozycją dla osób, które używają pojazdu jako narzędzia pracy.

Pożyczka pod zastaw online

Żyjemy w XXI wieku, który jawi się jako czas rewolucji internetowej. Dziś usługa czy produkt nie dostosowana do wersji online, nie ma racji bytu. Podobnie jest z pożyczkami pod zastaw auta. Składanie wniosku o takie zobowiązanie przypomina proces, w którym staramy się o standardową chwilówkę online. Poza obligatoryjnymi danymi kontaktowymi, należy uzupełnić także informacje dotyczące samochodu, są to między innymi:

  • marka i model auta;
  • rocznik produkcji pojazdu;
  • numer VIN;
  • tablice rejestracyjne.

W przypadku takiej pożyczki zazwyczaj czekamy na kontakt ze strony doradcy. Osoba taka powinna dać nam znać do 24h od wypełnienia wniosku, choć w praktyce może zdarzyć się to nawet po kilku minutach.

Zasady pożyczki pod zastaw samochodu

Bez obaw – tego typu umowy nie są zbyt skomplikowane. Po złożeniu wniosku i jego pozytywnej weryfikacji, otrzymamy od pożyczkodawcy trzy komplety dokumentów:

  • umowę pożyczki;
  • umowę przewłaszczenia auta;
  • pełnomocnictwo upoważniające instytucję udzielającą pożyczki do wpisania siebie jako współwłaściciela auta.

Po podpisaniu tych dokumentów, pożyczkodawca staje się właścicielem 51% zastawionego pojazdu. Tu też nie musimy się martwić na zapas, gdyż firma pożyczkowa zobowiązuje się równocześnie do przeniesienia całości własności samochodu na pożyczkobiorcę w sytuacji całkowitej spłaty pożyczki. Tego typu zobowiązanie jest więc bardzo ciekawą propozycją dla właścicieli aut, którzy chcą szybko zdobyć dodatkowe środki finansowe.

Photo: Flickr-llee_wu