Jak kupować ubrania, aby wyglądać dobrze i nie wydać na odzież fortuny? Problem wyrażany zdaniem „nie mam się w co ubrać” jest bardzo dobrze znany niemal wszystkim kobietom (ale też i niektórym Panom).  Nie zawsze zależy on od stanu portfela, ale w wielu przypadkach niestety tak. Jeśli dysponujemy niskim budżetem musimy bardzo świadomie planować swoją strategię zakupów. Niektórzy polują na okazję, inni wybierają po prostu tańsze sklepy. Innym pomaga… pożyczka ratalna, dzięki której oszczędzają nawet 1250 zł na ubraniach wartych 4000 zł. Zapoznaj się z poradami i ruszaj na zakupy.

Ubrań w szafie nigdy za wiele. Czasami mimo pełnych wieszaków i półek, brakuje pasującej pary butów, bluzki w danym kolorze lub płaszcza o odpowiedniej długości. Nawet, jeśli obecnie nie potrzebujemy nic nowego, to przecież nic nie jest wieczne – a w szczególności nie ubrania, które szybko się mechacą, przecierają lub ulegają „wypadkom” w praniu.  Tylko skąd na to brać pieniądze?

Pożyczka ratalna na hurtowe zakupy, wyprzedaże, zakupy grupowe – jak kupować tanio odzież?

Jak zaopatrzyć porządnie szafę, tak by wyglądać stylowo, nie rujnując przy tym domowego budżetu? Jak możemy oszczędzać na zakupach? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie wśród prezentowanych strategii coś dla siebie i będzie mógł się cieszyć zaoszczędzonymi pieniędzmi, które można zawsze wydać na coś innego. Możesz kupować na wyprzedażach lub za granicą. Możesz też zmaksymalizować swoje oszczędności kupując dużo za jednym razem, w czym pomoże ci pożyczka ratalna (dalej w tekście opisujemy przykłady, jak biorąc pożyczkę na zakupy o wartości np. 2000 zł zaoszczędzić prawie 1250 zł).

Kupuj na wyprzedażach

Stwierdzenie, że warto kupować na wyprzedażach nie należy z pewnością do odkrywczych, ale weźmy je pod lupę. Wyprzedaże w Polsce nie są niestety takimi okazjami jak np. te w USA.

Konsument w Polsce może liczyć zazwyczaj na rabaty rzędu 15-30%, czasami zdarzają się wyprzedaże bardziej korzystne, lecz nawet wtedy rabaty nie przekraczają zazwyczaj 50% wartości produktu.

Najwyższe rabaty dotyczą oczywiście także najmniej atrakcyjnych ubrań. Jeśli chcemy oszczędzać na zakupie odzieży, to z pewnością nie powinniśmy kupować ich w pierwotnych cenach – szczególnie, jeśli chodzi o sieciówki takie jak H&M, Zara czy Reserved. Ceny ubrań w tych sklepach są takie same we wszystkich krajach, w których dany sklep prowadzi sprzedaż. Znaczy to, że tyle samo zapłacimy za bluzkę, co np. osoba z Niemiec lub z Wielkiej Brytanii. Ale zarabiamy zdecydowanie mniej niż Niemcy czy Anglicy. Najlepiej więc kupować odzież z sieciówek na wyprzedażach. Sklepy mają pewien schemat działania i bardziej wprawieni zakupowicze wiedzą, kiedy najlepiej wybrać się na „łowy”.

Kiedy najlepiej kupować na wyprzedażach?

  • Styczeń
    Wyprzedawane są końcówki kolekcji jesienno-zimowej. Znajdziemy wtedy dobre ceny na swetry, kurtki, płaszcze, kozaki i botki.
  • Lipiec
    Czas wyprzedaży kolekcji wiosenno-letniej, najlepiej wtedy zaopatrzyć się w kostiumy kąpielowe, kapelusze, torby plażowe, szorty i zwiewne lekkie koszule.
  • Listopad
    Okazji możemy szukać np. w czarny piątek (Black Friday).

Warto pamiętać, że wyprzedaże są też organizowane przez firmowe sklepy online i mogą one występować  w dowolnym czasie. Żeby upolować okazje w Internecie trzeba trzymać rękę na pulsie i regularnie sprawdzać strony sklepów internetowych w poszukiwaniu promocji lub zapisać się na newsletter. Zrób sobie w poczcie specjalny folder na newslettery firm odzieżowych i zapisz się na biuletyn dużej liczby sklepów z preferowanego przez Ciebie przedziału cenowego. Warto to robić, bo rabaty w sklepach online często są wyższe niż w stacjonarnych, ponadto czasami są tam promocje na produkty, które nie są dostępne w sklepach stacjonarnych, a jedynie w magazynach sklepu wysyłkowego. Nawet, jeśli w twoim sklepie H&M czy innym sklepie nie ma aktualnie promocji, to warto sprawdzić czy nie oferuje jej internetowy odpowiednik sklepu.

Zasady kupowania na wyprzedażach

Podczas zakupów na wyprzedażach trzeba polować na okazje. Jeśli znaleźliśmy coś w niskiej cenie, co nam się podoba i pasuje, warto zdecydować się na zakup. Trzeba przy tym zmienić myślenie z „teraz tego nie potrzebuję” na „teraz tego nie potrzebuję, ale będę tego potrzebować w przyszłym sezonie”. Jeśli chcemy z sukcesem kupować na wyprzedażach to warto kupować rzeczy „na zapas” i „zawczasu”. Kupując na wyprzedaży w styczniu lub lutym zimową odzież, raczej nie ponosimy jej długo w danym sezonie. Możemy natomiast kupić np. kurtkę w naprawdę okazyjnej cenie, którą będziemy z powodzeniem nosić w przyszłym roku.

Innym ważnym aspektem jest lokalizacja sklepu i godzina, o której go odwiedzamy. Sklepy w mniej uczęszczanych miejscach będą oferowały więcej ładnych rzeczy w okazyjnych cenach. Ponadto, jeśli pójdziemy na zakupy rano zamiast po południu, również zwiększamy szanse na upolowanie okazji.

Programy lojalnościowe firm odzieżowych

Korzystanie z programów lojalnościowych jest szczególnie korzystne dla osób, mających swoje ulubione sklepy, w których zazwyczaj robią zakupy. Bardzo modne są teraz aplikacje mobilne, dzięki którym można zbierać punkty za zakupy w danym sklepie, a potem wymieć je np. na kupony rabatowe. Czasami rabaty dostajemy już za samo dołączenie do programu lojalnościowego lub ściągnięcie aplikacji. Takie aplikacje mają na przykład: H&M, Deichmann czy Rossmann.

Jeszcze bardziej popularne są programy lojalnościowe w sklepach internetowych. Rabaty na zakupy dostajemy zazwyczaj za założenie konta i zapisanie się do newsletter. Potem, składając zamówienia często dostajemy specjalne kody rabatowe na następne zamówienie lub dostajemy punkty, które potem możemy na coś wymienić.

Korzystając z programów lojalnościowych możemy kupować rzeczy około 10-15% taniej.

Zakupy za granicą

Pod pewnymi warunkami zakupy za granicą również mogą okazać się bardzo ekonomiczne. Na ogół nie będą tańsze jeśli pojedziemy tam specjalnie w tym celu. Koszty podróży do Niemiec czy Wielkiej Brytanii będą zdecydowanie większe niż to, co możemy potencjalnie zaoszczędzić na zakupach. Zakupy za granicą warto więc zrobić np. przy okazji, gdy już tam jesteśmy. Nie możemy jednak zapominać o walucie. Jeśli obecnie euro lub funt jest drogi, to opłacalność takich zakupów drastycznie maleje.

Jeśli już jesteśmy za granicą i kurs waluty, w której będziemy kupować jest dla nas korzystny, to zakupowych okazji możemy szukać na dwa sposoby:
Po pierwsze, na wyprzedażach, ponieważ te za granicą obejmują większą ilość towaru i oferują większe rabaty w ujęciu procentowym. Po drugie możemy odwiedzać sklepy takie jak np. Primark którego nie ma w Polsce, i który ma szeroki asortyment w atrakcyjnych cenach.

Pożyczka ratalna na zakupy? To nie „herezja”

Zarówno w przypadku wyprzedaży, jak i zakupów zagranicznych pożyczka ratalna może nam pomóc zmaksymalizować oszczędności. Czy to możliwe? Oczywiście. Zyskamy dzięki temu, że suma rabatów przy dużych zakupach może być większa niż koszt takiej pożyczki. Przeliczmy.

Załóżmy że nasza pożyczka ratalna na zakupy to Sprint Pożyczka w wysokości 2000 zł na 4 miesiące. Łączny koszt tej pożyczki to 742.51.

A teraz przyjmijmy, że kupujemy 20 sztuk odzieży, o pierwotnej wartości 200 zł każda, przecenionych o 50%. Płacimy zatem 2000 zł i nabywamy ubrania o wartości 4000 zł. Po odjęciu kosztów pożyczki zyskujemy nadal 1257,49 zł.

Poniżej tabela pokazująca zysk przy zakupie dużej ilości przecenionych ubrań z wykorzystaniem pożyczki ratalnej.

Pożyczka ratalna na zakupy ubrań. Zysk klienta.

Wartość pierwotna ubrań Rabat na zakupy (uśredniony) Kwota do zapłaty / wysokość pożyczki Koszt pożyczki Zysk na zakupach
1 000 zł 40% 600 zł 205,06 zł 194,94 zł
2 000 zł 50% 1 000 zł 341,78 zł 658,22 zł
3 000 zł 50% 1 500 zł 612,68 zł 887,32 zł
4 000 zł 40% 2 400 zł 820,28 zł 779,72 zł

Sklepy typu second hand

W porównaniu do wyprzedaży czy programów lojalnościowych, które pozwalają nam zaoszczędzić relatywnie niewiele w przypadku zakupu pojedynczych sztuk odzieży, second-handy są prawdziwym hitem. Oprócz niewielkich, osiedlowych sklepów z używaną odzieżą, pojawiły się nawet ogólnopolskie sieci second-handów, takie jak na przykład Szmizjerka.
Poszczególne punkty bardzo odbiegają od siebie w zakresie jakości towaru i usług. Niektóre z nich nie zachęcają do odwiedzin. W środku często jest duszno i panuje chaos. W takich miejscach jest dużo zniszczonych ubrań, poupychanych bez żadnych kategorii w koszach lub na wieszakach. Szukanie ubrań w takim sklepie jest nieprzyjemne, a przede wszystkim trwa bardzo długo. Szanse na to, że znajdziemy coś godnego naszej uwagi są bardzo małe.

Obecnie jednak takie sklepy to zdecydowana mniejszość. Pojawia się coraz więcej „ekskluzywnych” second-handów gdzie jest czysto i schludnie, a ubrania są posortowane na wieszakach według działów lub kolorów.  O tym, że nie są to już sklepy przeznaczone wyłącznie dla uboższej części społeczeństwa może świadczyć fakt, że w punktach z odzieżą używaną możemy spotkać nawet celebrytów czy znanych stylistów oraz popularne, internetowe szafiarki.
Do sklepu z używaną odzieżą nie przychodzi się po „coś konkretnego”, oczywiście możemy czegoś szukać, ale trzeba zdawać sobie sprawę jak małe są szanse na to, że znajdziemy akurat taką rzecz w naszym rozmiarze. W second-handach kupuje się to, co akurat „jest”, to co na nas pasuje i nie jest zniszczone. Ubrania są wyceniane na kilogramy lub od sztuki. Trudniej tu nieco wyliczyć nasze oszczędności bo przecież wiele zależy od stanu danego ubrania – nie możemy tu porównywać cen z nową odzieżą. Dla każdego takie ubranie będzie miało inną, indywidualną wartość. Możemy tu jednak kupić markową odzież w świetnym stanie w cenie niższej o połowę niż jej nowe odpowiedniki.

Kiedy kupować w second-handach?

Ważny jest dzień, w jaki idziemy na zakupy do second-handu. W sklepach z używaną odzieżą zazwyczaj co tydzień jest nowa dostawa towaru. W wielu sklepach dniu dostawy, kiedy jest najwięcej nowych rzeczy cena odzieży jest najwyższa. W kolejnych dniach cena ta spada (wraz z atrakcyjnością dostępnej w sklepie odzieży). Dlatego warto przekalkulować sobie, w jakie dni opłaca nam się pojawiać w danym sklepie. Jeśli dostawa jest w poniedziałek, warto pójść na zakupy w środę lub w czwartek. Wtedy cena towaru jest umiarkowana, a nadal możemy znaleźć sporo ładnych rzeczy. Jeśli ktoś nosi bardzo nietypowe rozmiary może śmiało ruszać do sklepu w ostatnim dniu przed nową dostawą, gdy ceny są najniższe – w jego przypadku mało prawdopodobne, aby interesujące go ubrania zniknęły wcześniej, a za to spędzi w sklepie mniej czasu, bo będzie tam mniej towaru do przejrzenia.

Jeżeli nie jesteśmy stworzeni to buszowania po sklepach z używaną odzieżą i nie umiemy sami „nic znaleźć”, warto poszukać sklepów lub osób prywatnych, które wyszukują godne uwagi ubrania a następnie sprzedają je w Internecie. Oferty takie znajdziemy np. na allegro lub olx.

Żeby z sukcesem kupować ubrania w second-handach najlepiej znaleźć kilka sklepów z towarem dobrej jakości (rzeczy niezniszczone, modne) i na bieżąco monitorować ich asortyment. Sklepy z używaną odzieżą warto odwiedzać często, ponieważ raz dostawa obfituje w ładne ubrania i się „obkupimy”, a za drugim razem możemy nie znaleźć niczego interesującego. Kupując w second-handach zawsze dokładnie oglądaj ubrania. Sprawdź czy nie są podarte i czy nie mają plam, których nie da się usunąć.

Super okazja? Czy na pewno to kupić?

W zakupowym szaleństwie nie możemy kierować się wyłącznie ceną. W sklepach doskonale wiedzą, że większy rabat potrafi skłonić do zakupu rzeczy, które nawet nie są nam potrzebne – i właśnie na to należy uważać. Przed zakupem zastanówmy się czy naprawdę danej rzeczy potrzebujemy i czy będziemy w niej chodzić. Nawet, jeśli cena jest niska i bardzo okazyjna, to po co kupować coś czego nigdy nie założymy. Jeśli masz wątpliwości czy coś kupić, a sieciówka lub sklep internetowy zachęcają cię hasłami „zawsze możesz zwrócić towar w ciągu 2 tygodni” nie ulegaj myśleniu typu: „jeśli będzie coś nie tak, zwrócę”. Zdecydowana większość klientów nie zwraca nietrafionych zakupów. Zazwyczaj z powodu braku czasu lub innych przyczyn losowych.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Głosów: 4, średnia: 5,00 z 5)
Loading...