Ze względu na wiek i źródło dochodu emeryci są szczególną grupą klientów na pożyczki ratalne. Z jednej strony mają stałe dochody, z drugiej jednak nie są one wysokie, a dodatkowo zwiększa się ryzyko pożyczkodawcy związane z chorobą lub śmiercią pożyczkobiorcy. Czy emeryci mają szansę na ratalną pożyczkę pozabankową?

Wiele firm pożyczkowych określa górną granice wieku dla potencjalnego pożyczkobiorcy, eliminując tym samym najstarszych seniorów z kręgu osób, które miałyby szanse na otrzymanie pożyczki ratalnej. W większości firm maksymalny wiek pożyczkobiorcy waha się od 70 do 75 lat.

Dla kogo są pożyczki ratalne dla emerytów?

Osoby poniżej 70 roku życia nie powinny mieć problemów z pozyskaniem pożyczki od żadnej instytucji pożyczkowej. Trudniej może być w banku, ponieważ te instytucje wymagają na ogół więcej formalności i dokumentów. Trochę trudniej może być uzyskać pożyczkę osobom po 70 roku życia. W ich przypadkach łatwiej będzie o pożyczkę w przypadku uzyskiwania przez nich stosunkowo wysokich dochodów (wysoka emerytura, dodatkowe źródła dochodu takie, jak np. najem nieruchomości czy wpływy z tytułu lokat, praw autorskich itp.). Szanse na uzyskanie pożyczki rosną też, jeśli pożyczka będzie chwilówką albo będzie to pożyczka ratalna na krótki okres.

Emeryt – solidny klient

Emeryci, jeśli już sięgają po pożyczki ratalne, okazują się być bardzo sumienni w ich spłatach.

Z danych BIG InfoMonitor wynika, że osoby powyżej 65 roku życia zazwyczaj nie mają problemów ze spłaceniem swoich zobowiązań. Jedynie 1,3 % z nich ma kłopoty z uregulowaniem długu.

Z tego względu emeryci są cenionym klientem w bankach i firmach pożyczkowych i jeśli tylko spełniają oni niezbędne warunki, decyzje kredytowe/ pożyczkowe są pozytywne.

Jakie warunki musi spełniać emeryt żeby otrzymać pożyczkę?

Oprócz mieszczenia się w wymaganym przez pożyczkodawcę przedziale wiekowym, senior starający się o pożyczkę ratalną musi posiadać stałe źródło dochodu. Może to być zarówno pensja jak i emerytura.  Przy ubieganiu się o pożyczkę nie potrzebne są żadne zaświadczenia czy dodatkowe dokumenty. Niektóre firmy z myślą o osobach starszych, które nie są aż tak biegłe w posługiwaniu się komputerem, oferują rejestrację w swoich serwisach przez telefon. Dobrym sposobem na uzyskanie przez emeryta kredytu lub pożyczki jest wsparcie w postaci żyranta. Może być nim osoba z rodziny lub ktoś znajomy. Żyrant, który gwarantuje spłatę pożyczki w przypadku, gdy nie będzie mógł tego zrobić pożyczkobiorca, może skutecznie rozwiać obawy pożyczkodawcy związane z podeszłym wiekem klienta. Można tez spróbować innej metody: przystąpienia do umowy kredytu lub pożyczki dwóch osób. Wtedy także prawdopodobieństwa problemów ze spłatą spada.

Oferty specjalne dedykowane seniorom

Pożyczki ratalne dla emerytów lub kredytu dla seniorów znajdziemy praktycznie w każdym sektorze rynku finansowego. Mają je i banki, i firmy pożyczkowe.
Na rynku bankowym specjalne kredyty dla emerytów mają PKO BP i Getin Bank. W obu przypadkach wskazane będzie wystąpienie o kredyt wraz z inną osobą, np. małżonkiem. Maksymalny okres kredytowania to kilka lat, a kwoty nie przekraczają 100 000 zł. Większość udzielanych kredytów dotyczy jednak dużo mniejszych kwot i krótkich okresów.

Ofertę pożyczki dla seniorów ma też Kasa Stefczyka. Oferuje pożyczki od 1 000 zł do 100 000 zł na dowolny cel. Warunkiem jest uzyskiwanie stałego świadczenia (emerytura, renta, świadczenie przedemerytalne). Oferta skierowana jest do osób od 60 roku życia, bez górnej granicy wieku. Okres kredytowania wynosi od 4 do 120 miesięcy. W porównaniu do zwykłej pożyczki Kasa Stefczyka wymaga nieco więcej dokumentów. Ubiegając się o pożyczkę musimy przedstawić decyzje o przyznaniu świadczenia i dokument potwierdzający wpływ ostatniego świadczenia (przekaz pocztowy, odcinek wypłaty lub wyciąg rachunku bankowego).

Hit rynku pożyczkowego: Senior Ratka – pożyczka dla emerytów i rencistów KredytOK

Jednym z najciekawszych produktów na rynku jest Senior Ratka – czyli pożyczka pozabankowa dla emerytów dostępna w KredytOK. O atrakcyjności tej pożyczki decyduje m.in. łatwość jej uzyskania. Emeryt nie musi wędrować do oddziału z teczką dokumentów.  Wystarczy, że skontaktuje się przez telefon z konsultantem. Cała procedura przyznania pożyczki odbywa się telefonicznie a decyzja jest wysyłana smsem. Wypłata pożyczki może nastąpić na poczcie lub w banku pocztowym, a zatem emeryt idzie tam wtedy, gdy jest pewien, że otrzymał pożyczkę. Senior Ratka to także dość długi okres maksymalny spłaty, który może wynosić do 24 miesięcy.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Głosów: 5, średnia: 4,60 z 5)
Loading...