Zobowiązanie rozkładamy na raty zwykle wtedy, kiedy potrzebujemy większej sumy i nie chcemy spłacać jej jednorazowo w całości. Pożyczka na raty znacznie mniej obciąża nasz miesięczny budżet i łatwiej ją spłacić przy comiesięcznych wydatkach. Jednak w życiu każdego może pojawić się nieoczekiwany problem – np. utrata pracy, ciężka choroba czy inne zdarzenia generujące pilne wydatki, przez które braknie pieniędzy na ratę. Co zrobić, jeśli nie mamy pieniędzy na kolejną ratę pożyczki?

 

Skontaktuj się z pożyczkodawcą

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest poinformowanie pożyczkodawcy o problemie ze spłatą. Nie warto czekać do ostatniej chwili z nadzieją, że problem sam się rozwiąże. Nie jest też możliwe, aby pożyczkodawca „przeoczył” brak terminowej spłaty. Nad wszystkim czuwają systemy informatyczne. Zwykle, jeśli klient wykazuje inicjatywę i chęć spłaty pożyczki, bank lub parabank może pójść mu na rękę i zaproponować pewne rozwiązania, które odciążą pożyczkobiorcę i umożliwią mu spłatę np. w późniejszym terminie. Warto szczerze porozmawiać o problemie i wspólnie znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. Dla pożyczkodawcy lub banku lepszym wyjściem jest to, że klient spłaci ratę z opóźnieniem, niż wszczynanie procedur windykacyjnych.

Wakacje kredytowe – karencja w spłacie pożyczki

Tak zwane wakacje kredytowe to nic innego, jak umorzenie spłaty na jakiś czas (te wakacje funkcjonują w terminologii bankowej jako „karencja w spłacie kredytu”). Klient może umówić się z pożyczkodawcą lub kredytodawcą, że ten odroczy raty na 3 miesiące, pół roku lub inny okres ustalony indywidualnie. Na ogół wiąże się to z tym, że klient w okresie „wakacji” spłaca tylko odsetki, dzięki czemu rata, która nie zawiera części kapitałowej jest dużo niższa. To rozwiązanie może okazać się najlepsze, jeśli wiemy, że wkrótce nasza sytuacja finansowa wróci do normy i będziemy w stanie kontynuować spłatę zobowiązania (np. podejmiemy nową pracę). Częściej z takim rozwiązaniem spotykamy się w bankach, które stosują je także w zupełnie innych sytuacjach, czyli gdy zachęcają klienta do wzięcia kredytu. Często posługują się wtedy zachętą w postaci odroczenia pierwszej raty na zasadzie: „Weź pożyczkę teraz, a pierwszą ratę spłać za 2 miesiące”.

Duża pożyczka na raty – przedłużenie okresu kredytowania

Może zdarzyć się tak, że klient nie przemyśli do końca swojej decyzji i jeśli chce pożyczyć większą sumę, np. kilkadziesiąt tysięcy złotych, zdecyduje się na jak najmniej rat po to, aby szybko zamknąć zobowiązanie. Problem pojawi się wtedy, kiedy okaże się, że raty są zbyt wysokie i pożyczkobiorca nie jest w stanie ich spłacać. W takim wypadku można ustalić z pożyczkodawcą zmniejszenie wysokości miesięcznej raty i wydłużenie okresu kredytowania – np. raty na 12 miesięcy zostaną przedłużone do 24. Dzięki temu każdego miesiąca klient może spłacać mniejszą kwotę. Wiąże się to oczywiście ze zwiększeniem kosztów pożyczki, więc końcowa suma do zapłaty będzie wyższa. Ale z drugiej strony klienta nie dotyczą konsekwencje jakie niesie ze sobą nieterminowa spłata raty.

Zmiana harmonogramu spłaty

Wypłaty w miejscu pracy mogą pojawiać się na koncie w różne dni miesiąca – czasem jest to jego początek, czasem 10. dzień, a czasem końcówka. Problem w spłacie pojawia się, jeśli pożyczkobiorca otrzymuje przelew np. 10 dnia każdego miesiąca, a termin spłacenia raty mija 1 dnia. Koniec miesiąca to zwykle czas, kiedy nie mamy już środków na większe wydatki (a rata może wynosić nawet kilkaset złotych). Warto wtedy zwrócić się do pożyczkodawcy z prośbą o zmianę harmonogramu spłaty – dzięki temu ratę będzie można uregulować zaraz po wpłynięciu wynagrodzenia na konto. Warto pomyśleć o tym problemie już na początku, gdy podpisujemy umowę pożyczki lub kredytu. Najlepiej wybierać dzień spłaty raty przypadający po dniu, w którym otrzymujemy wynagrodzenie.

Kredyt konsolidacyjny

To idealne rozwiązanie dla osób, które spłacają jednocześnie kilka mniejszych pożyczek i każdego miesiąca muszą uregulować więcej niż jedną ratę. Kredyt konsolidacyjny łączy wszystkie te raty w jedną – w rezultacie jest ona niższa niż suma rat kilku odrębnych pożyczek. Warto o taki kredyt wystąpić zanim zaczną się nieterminowe spłaty. Gdy widzimy, że czekają nas trudności, ale nie mamy jeszcze negatywnych wpisów w wywiadowniach gospodarczych, łatwiej uzyskamy kredyt konsolidacyjny. Przez długi czas w zakresie produktów konsolidacyjnych królowały na rynku banki. W tej chwili istnieją już także pożyczki konsolidacyjne udzielane przez firmy, które nie są bankami. Jeśli bank odmawia nam kredytu konsolidacyjnego, możemy poszukać pożyczki konsolidacyjnej.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (Głosów: 4, średnia: 5,00 z 5)
Loading...