Weryfikacja tożsamości potencjalnego pożyczkobiorcy jest podstawowym elementem przy pożyczkach online. Analizę danych osoby zainteresowanej pożyczką, można przeprowadzić na kilka sposobów. W jaki sposób dokonuje się weryfikacji pożyczkobiorców? Przedstawiamy najczęściej stosowane sposoby.

Sposoby na weryfikację pożyczkobiorców

Dotychczas bardzo popularną formą weryfikacji, było przelanie grosza lub też złotówki z konta pożyczkobiorcy na konto pożyczkodawcy. Jego wykonanie jest banalnie proste, to bardzo wygodna opcja zarówno dla pożyczkobiorcy jak i pożyczkodawcy. To metoda, która pozwala na ustalenie kto, jest właścicielem konta oraz porównanie tych danych z wnioskiem pożyczkobiorcy. Jeśli personalia okażą się identyczne, wtedy pożyczkodawca przystąpi do dalszej analizy wniosku oraz wypłaci pieniądze. Dziś jednak powoli odchodzi się od tej metody i wprowadza się inne, ponieważ ma ona z pewnością swoje wady. Klient może w chwili składania wniosku nie posiadać dostępnych środków na koncie bankowym. Przy tej metodzie mogą pojawić się również opóźniania, spowodowane formalnościami zaksięgowania przelewu. Przelewu symbolicznej kwoty możemy dokonać jedynie z konta, którego jesteśmy jedynymi właścicielami — przelewy z innych kont nie są brane pod uwagę. Nic więc dziwnego, że obecnie korzysta się z innych alternatyw, przyjaźniejszych dla wielu pożyczkobiorców.

Wypełniając wniosek o pożyczkę, musimy być świadomi, że nasze dane mogą zostać zweryfikowane w bazach dłużników. Istnieją cztery najpopularniejsze bazy dłużników, z których korzystają firmy pożyczkowe:
• BIK
• KRD
• BIG
• ERIF

Są to jedne z najpopularniejszych narzędzi, które służą sprawdzeniu informacji o wiarygodności kredytowej Klienta. To instytucje, które gromadzą informacje o zaciągniętych kredytach w bankach oraz w niektórych instytucjach pożyczkowych, przez polskich obywateli.

Podanie numeru i serii dowodu osobistego jest wymagane w każdym wniosku. Niekiedy możemy spodziewać się konieczności wskazania źródła naszych dochodów. W niektórych firmach pożyczkowych wpisanie adresu firmy, w której pracujemy, zwiększa szansę na szybkie otrzymanie pożyczki. Pracodawca może wtedy otrzymać telefon z firmy pożyczkowej, w celu potwierdzenia autentyczności naszego zatrudnienia. Jednak ta praktyka następuje bardzo rzadko.

Obecnie poza wyżej wymienionymi sposobami, popularne stają się aplikacje, które przeznaczone są do weryfikacji danych. Rozkwit branży pożyczkowej wpłynął na szybkie rozpowszechnienie się weryfikacji za pomocą jednego SMS-a czy też rozmowy telefonicznej.
Istnieje wiele przesłanek o tym, że firmy pożyczkowe za jakiś czas będą weryfikowały Klienta poprzez odciski palców. Jednak czy branża pożyczkowa oraz technologiczna rozwinie się do tego stopnia, przekonamy się w przyszłości.

Firmy pożyczkowe, w celu uniknięcia udzielenia pożyczki oszustom, muszą dokonać weryfikacji pożyczkobiorcy. Warunek weryfikacji wniosku, muszą spełnić wszyscy pożyczkobiorcy, niezależnie od firmy, w której starają się o pożyczkę.