Niemal każdy z nas miał sytuację, w której potrzebny nam był dodatkowy zastrzyk pieniędzy. Powodów może być wiele – nieoczekiwany wydatek, nieumiejętne gospodarowanie budżetem domowym czy ważne wydarzenie w życiu. Sposobów na zasilenie konta dodatkową gotówką jest obecnie bardzo dużo. Sęk w tym, aby wybrać sprawdzone źródło i nie wpaść z przysłowiowego deszczu pod rynnę.

Rozsądne pożyczanie, a kwota pożyczki

Zanim weźmiemy pożyczkę, dokładnie przeanalizujmy sytuację finansową, w której się znaleźliśmy. Oceńmy, w jakim czasie i w jakich miesięcznych ratach jesteśmy w stanie zwrócić należność i nie dajmy się pokusie pożyczenia większej kwoty niż zakładaliśmy. To często pułapka, która zamiast uratować nas z chwilowego finansowego dołka, przysporzy nam nowych problemów.

Pożyczaj tylko, gdy tego potrzebujesz

Perspektywa dodatkowych środków na koncie jest bardzo kusząca. Dla wielu na tyle, że po fakcie dochodzą do wniosku, że popełnili ogromny błąd. Zanim więc zobaczymy na nim dodatkowe zera zastanówmy się nad tym, czy przy odrobinie wysiłku możemy sami odłożyć potrzebną nam kwotę. Oczywiście wszystko zależy od sytuacji. Jeśli gotówka jest potrzebna na „już”, takie rozwiązanie po prostu się nie sprawdzi. Kolejna kwestia, to cel, na który przeznaczymy dodatkowe środki. Często lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie np. z rat.

Unikaj spirali długów

Długi zaczynają się dość niewinnie – od  impulsywnych wydatków, zbyt częstego korzystania z karty kredytowej czy nieumiejętnego planowania wydatków. Zanim więc zaczniemy spełniać wszystkie finansowe zachcianki, weźmy kilka głębokich wdechów i na spokojnie zastanówmy się nad tym, co aktualnie jest nam potrzebne. Narzućmy sobie finansową dyscyplinę. Najpierw skupmy się na opłaceniu wszystkich zobowiązań, a następnie odłóżmy pieniądze na codzienne wydatki. Z góry planujmy na co wydamy najbliższe przychody. Nigdy nie bierzmy pożyczki zanim nie spłacimy tej, którą mamy obecnie.

Szukaj najtańszych pożyczek i czytaj umowy

Na rynku jest wiele instytucji, które tylko czekają aż zgłosimy się do nich po dodatkowe środki, nawet, jeśli w tej chwili kompletnie nie są nam one potrzebne. Nie dajmy się jednak nabrać na ich gwarancje bezpieczeństwa i najniższe oprocentowanie. Zanim zdecydujemy się skorzystać z oferty którejś z nich, dokładnie  sprawdźmy jej ofertę unikając m.in. wysokiego oprocentowania. Kolejna sprawa, to upewnienie się, czy dana firma rzeczywiście istnieje, a także zapoznanie się z opiniami jej klientów.

Gdy już wybierzemy potencjalnego pożyczkodawcę, dokładnie przeczytajmy umowę i zwróćmy uwagę tzw. gwiazdki. Jeśli coś jest dla nas niezrozumiałe, nie bójmy się zadawać pytań. Obowiązkiem pożyczkodawcy jest udzielenie nam szczegółowych odpowiedzi na każde z nich, nawet na  te, które wydają nam się banalne.

Na koniec, nie uciekajmy przed spłatą zobowiązań. Przeciąganie w czasie uregulowania należności wpędzi nas w większą spiralę długów. Jeśli będziemy mieli problem, po prostu poinformujmy o tym firmę, która pożyczyła nam pieniądze i spróbujmy umówić się na kolejny termin czy też zmniejszenie raty zobowiązania.